Nie bądź egoistą... podziel się 😉Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin

internet-safetyWiele mówi się na temat zagrożeń, z którymi można spotkać się w sieci. Ataki hakerskie, próby kradzieży wrażliwych danych, ingerencja w przepływ pieniędzy oraz plików – jest tego wiele. Co jednak najważniejsze, dotyczą one każdego internautę bez wyjątku.

I właśnie dlatego, bez względu na sposób działania w sieci, zawsze należy pamiętać o kluczowych środkach bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć wielu przykrych doświadczeń. Niestety jednak wiele osób je bagatelizuje. Zazwyczaj z powodu zwykłego wygodnictwa czy też przekonania, że coś takiego zdarza się bardzo rzadko. 

Niemniej nawet jeśli jest to prawda – jeden atak hakera może wyrządzić ogromne szkody. Nie tylko finansowe. Sprawia to, że lepiej zrobić wszystko, aby do niego nie dopuścić. Tym bardziej że tak rozumiana ostrożność wcale nie wymaga nadmiernie skomplikowanych działań. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, które pozwolą Ci zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.

Sprawdzaj, czy strony internetowe mają certyfikat SSL

Tyczy się to zwłaszcza tych witryn, które służą do realizacji przelewów (np. strony banków) bądź przesyłania danych wrażliwych. Certyfikat SSL sprawia, że połączenie jest szyfrowane, co uniemożliwia dostęp do nich osób bądź programów zewnętrznych.

Warto podkreślić, że takie zabezpieczenia są obecnie normą, jednak nadal zdarzyć mogą się strony, które z nich nie korzystają. Jeśli znajdziesz się na jednej z nich, najlepiej szybko ją opuść.

Jedno hasło – jedno konto

Podstawowym błędem, popełnianym przez wiele osób, jest używanie jednego hasła dostępowego do kont na wszystkich odwiedzanych stronach internetowych. Taka praktyka prowadzi do znaczącego zwiększenia strat w momencie, gdy staniesz się ofiarą ataku hakera. Skoro bowiem zdobędzie on jedno hasło, będzie w stanie włamać się na Twoje konto użytkownika na każdym portalu.

Z tego powodu lepiej stosować kilka haseł i je na bieżąco aktualizować. Pod żadnym pozorem nigdzie ich nie zapisuj. Jest to wręcz proszenie się o kłopoty.

Anonimowość nie zawsze jest zła

Choć możliwości utrzymania anonimowości w sieci jest coraz mniej, warto zainteresować się tymi metodami, które są jeszcze dostępne. Szczególnie wówczas, gdy zależy Ci na ukryciu swojej lokalizacji, a także danych wykorzystywanych podczas kolejnej sesji w sieci. 

Jak uzyskać taki efekt? Może być to zwykła karta „incognito” w przeglądarce internetowej lub odpowiedni serwer proxy, który będzie łączył się z witrynami internetowymi niejako w Twoim imieniu (dzięki temu nie udostępnisz własnego adresu IP). W podobny sposób działa sieć VPN.

Postaw na program antywirusowy. Jakikolwiek 

Prawdą jest, że popularne antywirusy zostały wielokrotnie już „weryfikowane” i krytykowane – a zwłaszcza ich darmowe wersje, których zabezpieczenia nie są najwyższej jakości. Trzeba jednak podkreślić, że lepsza podstawowa ochrona, niż żadna. Tyczy się to także programów antywirusowych. 

Bez problemów poradzą sobie one z większością podstawowych ataków wymierzonych w Twój komputer. Co więcej, wykryją również zainfekowane pliki i doprowadzą do ich usunięcia lub poddania kwarantannie. Lepsze to, niż nic, prawda? A jeśli chcesz zwiększyć skuteczność działania programu, dbaj o to, aby jego baza wirusów była aktualna.

Nie korzystaj z plików i linków niewiadomego pochodzenia

Dość często praktykowanym sposobem atakowania internautów przez hakerów (i stworzone przez nich boty) jest wysyłanie podejrzanych wiadomości, w których zawarte są linki. Żeby zachęcić do ich otworzenia, hakerzy umieszczają w nich informacje o rzekomej zrzutce pieniędzy na chore dzieci, loterii lub ciekawym pliku, który warto pobrać. Czasem nawet podszywają się pod znajome osoby i proszą o pomoc. Wejście w taki odnośnik może doprowadzić do kradzieży danych oraz plików.

W takich sytuacjach zawsze trzeba więc zachować czujność. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie zarówno nadawcy, jak i samej treści wiadomości, nie podejmuj żadnego działania. Dla własnego dobra.

Bezpieczne korzystanie z sieci to jedno z wyzwań współczesnego świata. Stają przed nimi nie tylko firmy, biznesmeni i celebryci, ale także zwykli użytkownicy. Z pozoru proste czynności pozwalają uporać się z wieloma potencjalnymi problemami, dlatego nie należy ich bagatelizować. Pamiętaj, że to w głównej mierze od Ciebie zależy, czy zdołasz uniknąć zagrożenia.