Nie bądź egoistą... podziel się 😉Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin

Osoby niedoświadczone w szeroko pojętym tworzeniu stron internetowych miewają wiele problemów ze zrozumieniem pewnych pojęć. Nic w tym dziwnego – skoro bowiem nigdy (lub bardzo rzadko) nie miały z nimi do czynienia, skąd miałyby o nich wiedzieć? Jak się jednak okazuje, ich znajomość jest bardzo przydatna. Pozwoli bowiem wyeliminować wszelkie błędy komunikacyjne na linii klient – webmaster lub dostawca usług.

Podstawowe informacje na temat tworzenia stron internetowych

Wszystko to przełoży się na znacznie sprawniejszą, wygodniejszą pracę, której celem może być na przykład:

  • stworzenie nowoczesnej, funkcjonalnej strony internetowej,
  • poprawa jej widoczności w wyszukiwarkach,
  • dotarcie z oferowanymi produktami bądź usługami do sporej grupy odbiorców,
  • wzrost znaczenia i popularności firmy.

Bez wątpienia są warto o to walczyć. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zająć podstawowymi pojęciami, pozwalającymi zrozumieć, o co w tym wszystkich chodzi. Na bazie naszych doświadczeń wskazać możemy trzy najważniejsze zagadnienia, które sprawiają najwięcej trudności. Mowa tu o stronie internetowe, domenie oraz hositngu. Pojęcia te często są mylone i używane zamiennie. Ich pełne zrozumienie to doskonały sposób na to, aby poradzić sobie z wszelkimi niedopowiedzeniami.

 

Co to jest strona internetowa? 

Nie ma sensu żonglować tu fachowymi określeniami, przez które cała definicja może wydać się mało zrozumiała dla osób bez doświadczenia w branży. Stronę internetową można określić jako zbiór plików graficznych oraz tekstowych, które razem tworzą to, co wyświetla się na ekranie po wpisaniu właściwego adresu.

Składają się na nią więc grafiki, tekst, poszczególne moduły, dokumenty oraz linki, między którymi się przemieszczamy. Strona internetowa może składać się z kilku podstron lub tylko z jednej, tej głównej (określana jest wtedy określeniem „one page”). Za każdym razem będzie to jednak zbiór plików, których wykonaniem zajęła się agencja lub pojedynczy programista.

 

Co to jest domena internetowa?

Skoro wiemy już, czym charakteryzuje się strona, możemy przejść dalej. Żeby internauci mogli do niej dotrzeć, potrzebna jest domena, będąca kluczowym elementem adresu internetowego, który wpisujemy w przeglądarce. Składa się ona z dwóch części – nazwy głównej, która zazwyczaj wskazuje na nazwę firmy, a także z rozszerzenia znajdującego się po kropce. Wśród najpopularniejszych domen internetowych należy wymienić:

  • narodowe – w Polsce używa się skrótu .pl, jeśli zaś chodzi o przykłady domen zagranicznych, wymienić można np. – .de czy też .fr,
  • globalne – zdecydowanie najpopularniejszą jest domena .com, której używają strony kierowane do odbiorców na całym świecie,
  • funkcjonalne – między innymi takie jak .edu, .gov oraz .net. 

Doskonałym przykładem pełnej domeny będzie „r5blog.pl” – po jej wpisaniu w pasku przeglądarki zostaniemy przeniesieni na faktyczną stronę internetowa.

 

Co to jest hosting?

I w końcu przechodzimy do ostatniego pojęcia. Hosting to nic innego, jak zasoby serwera, na którym postawiona została strona internetowa. Jest to więc jego część, która została wydzielona dla wspomnianych wcześniej plików. Mowa tu nie tylko o magazynie danych, ale również o wszelkich zasobach, dzięki którym strona może normalnie funkcjonować. 

Co ważne – hosting i serwer nie oznaczają tego samego! Serwer to bowiem urządzenie, komputer, który cały musi być połączony z siecią internetową. Żeby powstał hosting (będący jego integralną częścią), potrzebne jest wydzielenie dostępnych zasobów i przestrzeni serwera.

Skoro poznaliśmy już kluczowe informacje na temat omawianych zagadnień, przejdźmy do podsumowania. Stronę internetową możemy więc traktować jako zbiór plików, które zawierają wszystko to, co widzimy na ekranie. Żeby do strony się dostać, niezbędna jest domena będąca częścią adresu internetowe – to on jest przez nas wpisywany w przeglądarce. Funkcjonowanie strony jest natomiast możliwe dzięki hostingowi, który korzysta z wydzielonym mu zasobów serwera.